FAQ
Czy mogę moje Tojiro ostrzyć stalką?
Czego potrzebuję do ostrzenia noża?
Jak używać japońskiej osełki wodnej?
Czy muszę ostrzyć mój nóż?
Tak, również noże Tojiro muszą być z czasem ponownie naostrzone. Często spotykamy się z opinią, że japońskie noże nigdy się nie tępią i nie trzeba ich nigdy ostrzyć. Generalnie żaden nóż nie będzie wiecznie ostry, najtwardsze materiały ulegają z czasem zużyciu. Dobry nóż wyróżnia fakt, że tak długo jak to możliwe pozostaje ostry i jednocześnie można go szybko i łatwo naostrzyć do pierwotnej ostrości.
Czy mogę moje Tojiro ostrzyć stalką?
Ostrzenie jest procesem mechanicznym. Materiał jest usuwany przez tarcie. Tarcie wytwarza ciepło. I tu leży problem ostrzenia stalką. Nasze noże są utwardzone przez obróbkę cieplną. Jeśli temperatura krawędzi tnącej wzrośnie gwałtownie ostrze straci swoje właściwości twardości i zostanie nieodwracalnie zniszczone. Podczas ostrzenia stalką nie ma możliwości kontrolowania temperatury i nawet chłodzenie w wodzie nie zapewni optymalnych warunków.
Czego potrzebuję do ostrzenia noża?
Japończycy proponują doskonale przemyślane rozwiązanie. Japońska osełka wodna. Osełki są przed użyciem nasączone wodą co zapewnia odpowiednie chłodzenie. Osełka składa się z drobniutkich ziarenek, które znajdują się w spoiwie rozpuszczalnym w wodzie. Podczas szlifowania na powierzchni znajduje się permanentnie nowy materiał ścierny ( stary zostaje wypłukany ), dzięki czemu ostrze noża może być naostrzone szybko i precyzyjnie.
Jak używać japońskiej osełki wodnej?
Ostrzenie noża na japońskiej osełce wymaga pewnej praktyki. Po pierwsze należy osełkę zanurzyć w całości w wodzie na około 10 minut aby umożliwić wypłukiwanie spoiwa. Po drugie bardzo ważne jest utrzymanie stałego kąta prowadzenia ostrza około 12 ° - 15 °. Noże zaostrzone obustronnie ostrzymy równomiernie na obie strony z zachowaniem jednakowego kąta prowadzenia ostrza. Noże zaostrzone jednostronnie ostrzymy z jednej strony z zachowaniem w/w kąta a płaską stronę pod bardzo ostrym kontem przy użyciu osełki o możliwie najdrobniejszej ziarnistości.